Jezioro Sieraków - Okolica

Wieś Grobia niedaleko Sierakowa, gdzie znajduje się Gościniec Jaroszewskie Wzgórze to najbardziej malownicze miejsce na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim. Stanowi część Sierakowskiego Parku Krajobrazowego zlokalizowanego nad Wartą w pobliżu Puszczy Noteckiej.

Wieś Grobia niedaleko Sierakowa, gdzie znajduje się Gościniec Jaroszewskie Wzgórze to najbardziej malownicze miejsce na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim. Stanowi część Sierakowskiego Parku Krajobrazowego zlokalizowanego nad Wartą w pobliżu Puszczy Noteckiej.

Sieraków jest doskonałym miejscem na wczasy. Zasłynął jako idealne miejsce turystyczno-wypoczynkowe już w czasach dwudziestolecia międzywojennego.

Mieści się tutaj mnóstwo tras pieszych, rowerowych, przystosowanych do nordic walking czy też jazdy konnej. Nigdy nie braknie miejsca do spacerowania. Specjalnością tego miejsca są przejazdy bryczkami oraz jazdy konne. Do dyspozycji gości jest pływalnia, kręgielnia, a także korty, stadiony, boiska, przystań wodna i tor do łyżworolek. Osoby preferujące aktywny wypoczynek nie będą się nudzić.

Nad jeziorem niedaleko Sierakowa znajduje się niejeden hotel, restauracja czy też kawiarnia. Nie brakuje również ośrodków wczasowych, rekreacyjnych oraz sportowych, wyposażonych w boiska i sportowe przyrządy. Jezioro Jaroszewskie otaczają miejsca oferujące noclegi, a także strzeżone plaże, gdzie można skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego – kajaku, roweru wodnego lub łodzi dla wędkarzy. Każdy, kto lubi łowić ryby, z pewnością doceni ich bogactwo i różnorodność w jeziorze. Najwięcej pływa tam leszczy, płoci oraz szczupaków.

Bliski kontakt z naturą i zaskakujący krajobraz robi na przyjezdnych ogromne wrażenie. Lokalizacja w Puszczy Noteckiej, na pofałdowanym terenie i w otoczeniu mnóstwa jezior oraz półdzikich lasów obficie zamieszkanych przez dziką zwierzynę sprawia, że obecność przyrody nieustannie zachwyca.

Wrażeń estetycznych dostarcza również wnętrze wyjątkowego kościoła, które uważa się za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Innym atrakcyjnym turystycznie obiektem jest Muzeum Zamek Opalińskich, gdzie można zobaczyć unikalne sarkofagi. Miłośników koni z pewnością zainteresuje Stado Ogierów będące najstarszym w Polsce. Aby wzbogacić swoją wiedzę, polecamy wybrać się do pobliskiego Chalina i odwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej, dysponujące bardzo interesującymi eksponatami.

Każdego roku witamy na naszych terenach kilkadziesiąt tysięcy przyjezdnych. Sieraków to bez wątpienia idealne miejsce na wakacje.

Warto też pojechać kawałek za Sieraków, aby zobaczyć Międzyrzecki Rejon Umocniony, czyli unikatowy na europejską skalę zespół bunkrów powstałych w czasie II Wojny Światowej.

Wielu turystów z chęcią odwiedza też Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.